• Polski
  • English
  • Droga nr 1, to główna trasa Islandii. Okala ona kraj, dlatego podążanie za nią (oraz niektórymi jej odnogami) to najpopularniejszy sposób na objechanie wyspy dookoła. Jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej w trakcie swojego pobytu na Islandii, a do dyspozycji masz tylko tydzień lub 10 dni, to przejazd pętlą drogi nr 1 jest na pewno świetnym pomysłem na wstępny plan takiej wycieczki.

    Pętla wokół Islandii zaczyna się i kończy w stolicy tego kraju – Reykjaviku. Planując swój pobyt na pewno warto także poświęcić dzień lub dwa na zwiedzenie stolicy kraju, chociaż w tym zestawieniu ją pomijamy.

    W łatwy sposób uzupełnisz wycieczkę także o miejsca leżące w pobliżu, ale nie całkiem na czy przy drodze nr 1. To przede wszystkim tzw. Złoty Krąg, okolice Grindaviku (półwysep Reykjanes) oraz półwysep Snaefellsnes.

    Większego wysiłku i dłuższego zjazdu z tej drogi (oraz na pewno więcej czasu) potrzeba na zjechanie z popularnej jedynki na półwysep Fiordy Zachodnie oraz do – dostępnego tylko latem – interioru.

    Opisy atrakcji wszystkich tych okolic znajdziesz w oddzielnych artykułach.

    Omówienie tego artykułu jest także dostępne w formie wideo na naszym kanale YouTube. Poniżej pierwszy z filmów – omawiający listę atrakcji na samej drodze nr 1 (zaznaczone na niebiesko na mapce poniżej). Natomiast w dalszej części tekstu pokazujemy także drugi film – poświecony atrakcjom położonym dalej od drogi (oznaczonym na mapce na pomarańczowo). Film jest ponoć wart 1000 zdjęć 😉 więc zachęcamy do obejrzenia.

    Film: 10 NAJWAŻNIEJSZYCH miejsc przy ring road.

    Poniżej mapa omawianych atrakcji. Możesz ją łatwo zapamiętać w swoim profilu Google – kliknij mapę, po czym kliknij gwiazdkę obok jej nazwy. Mapę znajdziesz potem w aplikacji Google Mapy, w sekcji Twoje miejsca > mapy.

    Mapa atrakcji przy drodze nr 1 (i w pobliżu)

    Mapa: Największe atrakcje drogi nr 1 i jej okolic.

    Możesz także przejść do listy wszystkich artykułów poświęconych atrakcjom przy drodze nr 1: Atrakcje przy drodze nr 1.

    Region Myvatn

    Pole lawy DimmuborgirMyvatn (z isl.: jezioro muszek) znajduje się w północno-wschodniej części Islandii i jest to czwarte co do wielkości jezioro na wyspie. Samo jezioro jest domem dla wielu gatunków ptaków i potrafi czasem bardzo ciekawie zaskoczyć barwą swojej wody. Jednak to nie jezioro jest atrakcją regionu, a otaczające je ogromne mnóstwo atrakcji i ciekawostek geologicznych. I wiele z nich to ciekawostki czy miejsca wyjątkowe na skalę światową!

    Atrakcje skupione są na wschodnim brzegu jeziora, ale otaczają je dość szeroko zarówno od północy, jak i południa. Do najważniejszych z pewnością należą pseudokratery Skutustadagigar, ogromne, unikalne pole lawy Dimmuborgir, zwane Czarną Twierdzą, tufowy krater wulkanu Hverfjall, krater Krafla i pole lawy Leirhnjukur oraz obszar geotermalny Namafjall Hverir. Wszystko to uzupełnione jest drugim po Błękitnej Lagunie największym i najpopularniejszym kompleksem gorących basenów na Islandii – Myvatn Nature Baths.

    Okolice Myvatn to miejsce absolutnie i bezwzględnie wymagające zobaczenia. Więcej o jego historii i atrakcjach przeczytasz tu: Historia geologiczna regionu Myvatn.

    Zatoka Jökulsárlón i Diamentowa Plaża

    Góry lodowe zatoki Jokulsarlon

    Jokulsarlon

    Jezioro Jökulsárlón, (z isl. laguna lodowcowa), to prawdziwa perła Islandii. Do laguny schodzi lodowiec, z którego urywają się niewielkie góry lodowe (czyli lodowiec się cieli) i spływają przez wąski przesmyk do oceanu. Po drodze topnieją i często kruszeją, a ich niewielkie odłamki fale oceanu wyrzucają na Diamentową Plażę – zaraz po drugiej stronie ulicy i przesmyku. Słońce odbijające się w kryształowych kawałkach lodu wyrzuconych przez fale na brzeg i porozrzucanych na czarnym, wulkanicznym piasku tworzy magiczny krajobraz.

    Więcej o tej magicznej okolicy przeczytasz tutaj: Laguna Jokulsarlon i Diamentowa plaża.


    Z
    imą rejsy po lagunie są niemożliwe, ale za to z tego samego miejsca startują 2-3 godzinne wycieczki do absolutnego cudu zimowej islandii: jaskiń lodowych (czy precyzyjniej: lodowcowych). Te piękne jaskinie wyrzeźbione przez rzeki płynące pod lodowcem i absolutnie przepięknie oświetlane przez światło słoneczne wpadające do środka przez przezroczysty, lodowy sufit. Ice caves – poza zorzą polarną – są absolutnie największą atrakcją zimowej Islandii.

    Gorący strumień Reykjadalur

    Dolina i gorący strumień Reykjadalur

    Reykjadalur

    Reykjadalur (Parująca Dolina), to teren pełen gorących źródeł termalnych i wrzących błot. Aż dziw bierze, że to miejsce tak często pomijane przez trasy wycieczek i poradniki turystyczne. A absolutnie warto je odwiedzić ze względu na płynący w dolinie termalny strumień. Gorąca kąpiel wprost w naturalnym górskim strumieniu, na świeżym, rześkim powietrzu to punkt obowiązkowy podczas wizyty na Islandii.

    Zobacz szczegółowy artykuł: Reykjadalur – gorąca kąpiel w górskim strumieniu.

    Wodospad Seljalandsfoss

    Seljalandsfoss od tyłu

    Seljalandsfoss

    Seljalandsfoss ma wysokość ponad 60 m, więc nie wyróżnia się swoim rozmiarem. Jednak jako jeden z niewielu daje możliwość wejścia za kaskadę spadającej wody i zobaczenia wodospadu od drugiej strony. Za słupem wody znajduje się bowiem obszerna jaskinia, do której jest łatwy dostęp, gdy okolica wodospadu nie jest oblodzona. Warto jednak pamiętać o nieprzemakalnej odzieży i butach, ponieważ wodna mgiełka może nieco zmoczyć. Tuż obok znajduje się także inny ciekawy wodospad – Gljúfrabúi. O wszystkich tych atrakcjach przeczytasz w artykule Seljalandsfoss i Gljufrabui – dwa piękne wodospady.

    Czarne plaże i maskonury wokół Vik

    Maskonury na Dyrholaey

    Maskonury na Dyrholaey

    Vik i Myrdal to najdalej na południe wysunięta miejscowość na głównej wyspie Islandii. Najważniejsze atrakcje tej okolicy to malownicze plaże jest Reynisfjara i Kirkjufjara, przylądek Dyrhólaey oraz widoczne z nich skały w oceanie – Reynisdrangar. Pięknym uzupełnieniem widoków (w sezonie) są także kolonie przeuroczych maskonurów.

    Natomiast w nieco dalszej okolicy, ale ciągle w pobliżu, warto też zobaczyć “jaskinię Yody” (Hjorleifshofdi), wrak samolotu DC-10 na plaży Solheimasandur, lodowiec Solheimajokull i wąwóz Thakgil (choć to nieco dłuższy dojazd i w zasadzie już nie przy drodze nr 1.).

    O wszystkich atrakcjach okolicy przeczytasz w artykułach z tej listy: Atrakcje okolic Vik

    Rezerwat Przyrody Skaftafell

    Svartifoss z bazaltowymi kolumnami

    Svartifoss z bazaltowymi kolumnami

    Skaftafell jest rezerwatem przyrody w południowo-wschodniej części Islandii, wchodzącym w skład Parku Narodowego Vatnajökull. Największe atrakcje w Skaftafell to wodospady – piękny Svartifoss otoczony kolumnami bazaltowymi i najwyższy w kraju Morsarfoss (230 m). Do Svartifoss dojście jest dość łatwe i oglądamy go z bliska, natomiast droga do Morsarfoss jest dłuższa i raczej oglądamy ten wodospad z daleka (a i tak na dojście w miejsce, z którego go widać trzeba poświęcić parę godzin).
    Będąc w Skaftafell koniecznie wybierz się też nad lodowiec Svínafellsjökull (można na niego nawet odrobinkę wejść) oraz do resztek mostu Skeiðará, zniszczonego przez powódź, wywołaną jednym z wybuchów pobliskiego wulkanu.

    Dość szeroki opis atrakcji tej okolicy i wytyczonych tu bardzo ciekawych szlaków pieszych znajdziesz w tym artykule: Svartifoss – wodospad w rezerwacie przyrody Skaftafell

    Kanion Fjaðrárgljúfur

    Kanion FjadrargljufurKanion Fjaðrárgljúfur jest często niesłusznie zapominany i pomijany na trasach wycieczek. Ten długi na ponad kilometr i szeroki na 100 metrów kanion stanowi jeden z bardziej malowniczych krajobrazów na wyspie. Widok zarówno z góry, jak i z dołu kanionu zapiera dech w piersiach, dlatego warto go uwzględnić planując swoją wycieczkę. Dojazd do kanionu wymaga zjechania na ok. 3 km na drogę szutrową.


    K
    anion przyciąga znacznie więcej turystów odkąd powstał w nim teledysk do piosenki “Let me show you” i stworzono mu marketingową nazwę “Kanion Justina Biebera”.

    Kościół Víðimýrarkirkja

    Cmentarzyk za kościołem Vidimyrarkirkja

    Cmentarzyk za kościołem Vidimyrarkirkja

    Zabytkowy budynek kościoła w Víðimýri jest jednym z niewielu zachowanych tradycyjnych islandzkich kościołów. Elementem charakterystycznym jest dach pokryty darnią, czyli przede wszystkim trawą. Świątynia znajduje się w północnej części wyspy, a jej powstanie datuje się na 1834 rok. Pieczę nad nią sprawuje Narodowe Muzeum Islandii. Pierwotna konstrukcja kościoła została w pełni zachowana, co czyni go jednym z najcenniejszych obiektów XIX-wiecznej islandzkiej architektury.

    Wodospad Skógafoss

    wodospad SkogafossKolejny topowy wodospad przy drodze nr 1 to Skógafoss. Idealnie łączy duże (choć nie największe) rozmiary i piękny kształt i położenie. Dla zwiedzających zostały zbudowane metalowe schodki prowadzące na szczyt wodospadu. Widok z góry na okolicę i spadającą w dół wodę jest naprawdę wyjątkowy i zapada w pamięci na bardzo długo.

    Lodowiec Svínafellsjökull

    Ostatnia największa atrakcja przy drodze nr 1 to spojrzenie z bliska na lodową część „Wyspy Ognia i Lodu” – lodowiec Svinafellsjokull (Svínafellsjökull). Jest to jeden z południowych jęzorów największego lodowca Islandii – czapy lodowej Vatnajökull. Jego czoło leży w pobliżu wspomnianego już wcześniej na tej liście rezerwatu przyrody Skaftafell.

    Wyróżniającą zaletą Svinafellsjokull jest to, że jest to chyba najłatwiej dostępny lodowiec Islandii. To jest właśnie to miejsce, gdzie możemy podejść do lodowca i po prostu go dotknąć, zobaczyć z bezpośredniej bliskości. Możemy się nawet po nim przez chwilę przejść. Oczywiście zapuszczanie się w górę lodowca bez specjalnych umiejętności, doświadczenia i sprzętu jest niebezpieczne, ale co roku powstaje tu wydeptana ścieżka, którą każdy może wejść choć nieco dalej w lodowiec. Dla chcących poznać lodowiec (ten lub inne) jeszcze lepiej, organizowane są specjalistyczne jedno lub kilkudniowe wycieczki pod opieką profesjonalnych przewodników. Natomiast tuż obok parkingu, w zupełnie bezpieczny sposób, możemy przejść się pomiędzy fragmentami lodowca wyrzuconymi na brzeg malej lodowcowej zatoki.

    Jeżeli natomiast marzy ci się spacer, czy wycieczka dalej na lodowiec, to najlepiej zrobić to pod opieką profesjonalnego przewodnika na innym lodowcu: Solheimajokull. Miejsce na takiej ok. 3-godzinnej wycieczce możesz zarezerwować tutaj (koszt ok. 400 zł za osobę): Sólheimajökull: wyprawa na lodowiec z przewodnikiem.

    Bonus: Top 10 atrakcji w pobliżu drogi nr 1

    Jeśli masz nieco więcej czasu i możesz zatrzymać się lub zjechać z drogi numer 1, poniżej znajdziesz listę najciekawszych miejsc, które warto dodać do przejazdu przez Ring Road.

    Część tej listy to duże obszary, które może nie są atrakcją same w sobie, ale zawierają w sobie po kilka czy klikanaście bardzo ciekawych miejsc, a trudno je wszystkie przedstawić oddzielnie. Umieszczamy je na końcu listy raczej dlatego, że nie są pojedynczymi miejscami – wizyta na nich to zwykle 2 dni lub więcej. Natomiast na pewno – w miarę możliwości czasowych – warto tam pojechać.

    Kilka miejsc to rzeczywiście samodzielne, nieco odosobnione atrakcje – tu prym wiodą wyjątkowe wodospady.

    Natomiast największą atrakcją tej listy nie jest konkretne miejsce, a wycieczka – dokładniej: rejs na oglądanie wielorybów. Nie tylko w pobliżu drogi nr 1, ale w ogóle na całej Islandii taki rejs jest jedną z najciekawszych i najbardziej unikalnych rzeczy, jakie możemy zrobić.

    Raz jeszcze – jeśli wolisz obejrzeć te miejsca w formie wideo i zobaczyć jak wyglądają na filmie – zapraszamy do obejrzenia filmu poniżej.

    Film: 10 najważniejszych miejsc w POBLIŻU drogi nr 1.

    Húsavík – rejs na wieloryby

    port w Husavik

    port w Husavik

    Jeśli jesteś w północnej części Islandii, koniecznie wybierz się na rejs w poszukiwaniu wielorybów. Jest to niepowtarzalna okazja do obserwacji tych niesamowitych i ogromnych stworzeń. Port w Húsavíku, z którego się wypływa znajduje się około 50 km na północ od drogi nr 1.

    Rejsy na oglądanie wielorybów na Islandii – jak, gdzie, kiedy i za ile

    Glymur – trekking na drugi najwyższy wodospad na Islandii

    Wodospad Glymur

    Wodospad Glymur

    Glymur to drugi co do wysokości wodospad Islandii, ale najwyższy, który można stosunkowo łatwo obejrzeć z bliska (co naprawdę robi wrażenie!). Trasa wiedzie przez rzeki, podejścia pod górę oraz lekkie wspinaczki po skałach. Na całej długości trasy dodają motywacji piękne widoki i okoliczne krajobrazy.

    Parking, na którym zaczyna się szlak do wodospadu znajduje się bardzo blisko drogi nr 1. Jednak sama wycieczka jest dość długa i realnie (jeśli twoją pasją nie jest bieganie po górach) warto zarezerwować na nią właściwie cały dzień (ew. uzupełniony o zwiedzanie Reykjaviku lub okolic Reykholt).

    Jaskinia Vidgelmir

    turyści w jaskini VidgelmiraW zachodniej części Drogi #1, ale po jej wewnętrznej, wschodniej stronie w pobliżu miejscowości Reykholt, znajduje się kilka interesujących atrakcji. Z pewnością najciekawszą z nich jest jaskinia Víðgelmir. Jak chyba wszystkie jaskinie na Islandii to po prostu wnętrze dawnego tunelu lawowego. Swoista „rura”, którą lawa odpływała od miejsca erupcji, w stronę oceanu. Jeśli w okolicy wejścia do jaskini rozejrzymy się wokół, to niemal cała otaczająca nas dolina jest zalana warstwą lawy, wewnątrz której biegnie jaskinia Vidgelmir. Więcej o tym jak wygląda jaskinia i jak wyglądają wycieczki do niej znajdziesz w tym artykule: Vidgelmir – najpopularniejsza jaskinia Islandii.

    Inne interesujące miejsca w okolicy to przede wszystkim: sąsiednia jaskinia Surtshellir (najdłuższa na Islandii i ciągle zupełnie dzika), krater Grábrók, źródło Deildartunguhver (największe źródło termalne na Islandii), ciekawe wodospady Barnafoss i Hraunfossar oraz Krauma SPA. Oddzielne artykuły o wszystkich tych miejscach znajdziesz na liście atrakcji w okolicy Reykholt.

    Wodospad Dettifoss

    ludzie przy wodospadzie Dettifoss

    Wodospad Dettifoss

    Dettifoss to jeden z najbogatszych w energię wodospadów w całej Europie. Masa spadającej wody jest niewyobrażalna, więc podziwianie tego cudu natury robi wielkie wrażenie. O wielu wodospadach mówi się, że są potężne, ale to właśnie przy Dettifoss możemy całym ciałem poczuć ogromną energię i huk spadającej wody. Niezwykłe wrażenie.

    Wodospad ten jest również bardzo charakterystyczny ze względu na szarawy odcień wody, który zwykle posiada. Spowodowane jest to przez dużą ilość pyłu wulkanicznego podnoszonego przez rzekę w jej wyższych partiach. Przeczytaj o nim więcej tutaj: Dettifoss – najpotężniejszy wodospad Islandii.

    Kanion Hafrahvammagljúfur

    wąwóz Hafrahvammagljufur z Miejsca podróżników

    widok z Miejsca podróżników

    Aby dotrzeć do tego miejsca, należy odbić od trasy nr 1 w głąb wyspy prawie na 100 km, ale dociera tam droga asfaltowa i napęd 4×4 jest tu zupełnie niepotrzebny. Jest to najpotężniejszy i największy kanion na Islandii, znajdujący się we wschodniej części kraju. Widać go dość wyraźnie z parkingu „na końcu asfaltu”, ale jeszcze lepiej jeśli możemy przejechać na kolejny parking, już na drodze F910 i stamtąd wybrać się na mały spacer.

    Przeczytaj więcej, także o zupełnie niezwykłej elektrowni u szczytu kanionu w tym artykule: Hafrahvammagljúfur – potężny i piękny kanion na wschodzie Islandii.

    Maskonury na Hafnarholmi

    maskonur na Vestmannaeyjar

    maskonur

    Harnarholmi to mikro półwysep tuż obok portu Borgarfjordur Eystri. Swoją atrakcyjność w pełni zawdzięcza chętnie gniazdującym tu maskonurom. Wiele osób uważa, że to najlepsze na całej Islandii miejsce, w którym można spotkać te urocze ptaki. O tym, które z tych miejsc jest najlepsze można by długo dyskutować, ale na pewno jeśli nie udało ci się zobaczyć maskonurów na przylądku Dyrhólaey i jeśli nie masz czasu jechać na daleki Latrabjarg, na Fiordach Zachodnich, to Hafnarholmi odwiedzić musisz koniecznie.

    W okresie lęgowym (generalnie od kwietnia do sierpnia) przebywa tu dość duża i gwarna kolonia tych uroczych ptaków i można je tu obejrzeć wygodnie, bezpiecznie i naprawdę z bliska. Zdecydowanie warto.

    Lawa wulkanu Fagradarsfjall

    wulkan Geldingadalir - FagradalsfjallW marcu 2021 r. Islandia zyskała nową atrakcję turystyczną, która natychmiast zdobyła ogromną popularność. Na zboczu góry Fagradalsfjall, w dolinie Geldingadalir powstał nowy krater wulkaniczny. Z krateru powoli wylewała się lawa, od czasu do czasu strzelając efektownymi pióropuszami w górę. Całość zjawiska była na tyle duża, że można je było obserwować z bezpiecznej odległości, a jednocześnie na tyle mała, że nie trzeba było ewakuować wszystkich w promieniu wielu kilometrów. Miejsce natychmiast zdobyło ogromną popularność i stało się największą atrakcją kraju.

    Dziś (od września 2021) erupcja już wygasła i nie możemy zobaczyć świeżej lawy płynącej po powierzchni. Cała okolica pozostaje aktywna i geolodzy potwierdzają, że „niebawem” może tu dojść do kolejnych eksplozji, ale to 'niebawem’ może oznaczać i 100 lat lub więcej…

    Mimo to miejsce pozostaje ciekawe, bo jest to jednak najnowsze i najmłodsze pole lawy. Gdzieniegdzie jest jeszcze ciepłe (2022 r.), od czasu do czasu wydobywają się z niego różne wyziewy, głównie z pary wodnej. Nie jest to więc już topowa atrakcja, ale na pewno ciągle ciekawe miejsce.

    Więcej o historii erupcji i o tym jak znaleźć to miejsce znajdziesz w tym artykule: Najnowsza atrakcja Islandii – erupcja Geldingadalir.

    Kanion Studlagil

    Kolumny bazaltowe w kanionie Studlagil

    Kolumny bazaltowe w kanionie Studlagil

    Kanion Studlagil (Stuðlagil) to typowa „ukryta perła” Islandii. Znajduje się w północno-wschodniej Islandii w dolinie lodowcowej Jökuldalur. Przy dobrej pogodzie jego bazaltowe słupy skalne przecięte przepiękną, dziką rzeką są niezwykle fotogeniczne. Z internetowych widać wyraźnie, że jest to jeden z ukrytych skarbów wyspy. Nieprzenikniona forteca z dziką przyrodą i sześciokątnymi formacjami skalnymi zapiera dech w piersiach, ukazując potęgę natury.

    Niestety jak wiele islandzkich „ukrytych skarbów” kanion w ostatnich latach stał się niezwykle popularny i na pewno trudno już dziś o nim mówić „ukryty”. A przez wspaniałe zdjęcia w mediach społecznościowych na żywo potrafi nawet rozczarować. Bo na internetowych zdjęciach kanion wygląda na niebosiężną fortecę, a w rzeczywistości jest raczej niewielki i piękne zdjęcia mocno naginają rzeczywistość… Zobacz więcej tutaj: Kanion Studlagil – jeden z ukrytych skarbów Islandii.

    Wodospad Haifoss

    wodospad Haifoss

    wodospad Haifoss

    Haifoss jest usytuowany w pobliżu wulkanu Hekla i ma ponad 120 m wysokości, co czyni go jednym z najwyższych wodospadów na wyspie. Zobaczenie go wymaga zjazdu z drogi nr 1 i przejechania 2-3 km po szutrze (dość mocno pod górę), ale tylko tzw. motorhomes mogą mieć problem z dostaniem się na parking przy szczycie wodospadu.

    Jeśli macie ochotę na trekking, możecie też na dwa sposoby dostać się do stóp wodospadu. Więcej informacji w oddzielnym artykule: Haifoss – piękny wodospad poza utartym szlakiem

    Kanion Asbyrgi

    Ásbyrgi to imponujący kanion w kształcie podkowy, zlokalizowany ok. 30 km na północ od najpotężniejszego wodospadu Islandii – Dettifoss (również wspomnianego na tej liście).

    Z powstaniem Asbyrgi naturalnie łączy się piękna nordycka legenda, ale w rzeczywistości jest to kanion polodowcowy powstały dzięki dwóm gigantycznym, katastrofalnym powodziom pobliskiej rzeki Jökulsá á Fjöllum (która dziś płynie na wschód od kanionu).

    W kanionie Ásbyrgi znajdziemy kilka ciekawych tras pieszych o różnym poziomie trudności i różnej długości. Niektóre trasy pozwalają także na jazdę rowerem. Więcej o jego zaletach przeczytasz w artykule Asbyrgi – malowniczy kanion w kształcie podkowy.

    Podsumowanie i galeria zdjęć z atrakcji drogi nr 1

    Choć niemożliwym jest wymienić wszystkie atrakcje jakie oferuje Islandia, mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi twoja wycieczka wokół Islandii będzie pełna wspaniałych miejsc i zainspiruje cię do aktywnego zwiedzania wyspy. Cuda natury widoczne na każdym kroku i zmieniające się z każdym zakrętem fantastyczne krajobrazy sprawią, że Islandia pozostanie w twojej pamięci na długi czas.

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *