W
ięcej o kempingach i pieszych trasach w tej okolicy (także dokładną mapę!) znajdziesz w artykule Asbyrgi – malowniczy kanion w kształcie podkowy.
Hljodaklettar to malownicze skupisko różnorodnych formacji skalnych w pobliżu Dettifoss i Asbyrgi.
Krajobraz stworzony przez kolumnowe formacje Hljodaklettar jest naprawdę niezwykły. Pionowe, poziome i ukośne korpusy, utworzone przez tajemniczą aktywność wulkaniczną układają się w rozmaite kształty. Tworzą rozety, wiry, spirale i plastry miodu, ożywiając tradycyjne formy, nieco nudne formy skalne.
Efektem stworzonego przez naturę aranżacyjnego chaosu są unikalne właściwości akustyczne tego miejsca — niesamowite echo i pogłosy. Dźwięk odbija się we wszystkich kierunkach, podróżuje od jednej ściany skalnej do drugiej, niczym dźwięczna pajęczyna. To właśnie to niecodziennie zjawisko zrodziło islandzką nazwę – Hljóðaklettar oznacza dosłownie Wołające Skały.
Pierwsza skała, która ukazuje swe oblicze po wejściu do Hljodaklettar, to Kastali (Zamek). Znajduje się ona przy brzegu rzeki, a jej dwa główne filary nadają jej formę przypominającą fortecę. Następna formacja to strzegący zamku Tröll (czyli oczywiście Troll), a kolejna — Kirkja (Kościół). Wygląda on niczym… idealnie symetryczny łuk i znajduje się przy wejściu do jaskini. Oprócz wspomnianych najbardziej charakterystycznych skał, na terenie Hljodaklettar znajduje się jeszcze kilka innych, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Malownicze otoczenie Hljodaklettar sprzyja spacerom. W zależności od swoich preferencji i kondycji fizycznej możesz wybrać jeden z dwóch szlaków.
Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim ma około 1 km długości i nie powinna sprawić trudności nikomu, nawet osobom starszym i tym, które na co dzień nie uprawiają żadnej aktywności. Ścieżka czerwona jest trudniejsza i nieco bardziej wymagająca, a spacer nią trwa około 2 godzin.
Ta czerwona ścieżka prowadzi do Raudholar (isl.: Rauðhólar, dosł.: Czerwone wzgórza). To podłużne ryolitowe wzniesienie na brzegu rzeki Jökulsá á Fjöllum. To miejsce o niezwykłej i niespotykanej w tej okolicy kolorystyce – kolejna marsjańska, czy księżycowa twarz Islandii.
Wzgórza do Raudholar, i nawet o tej samej nazwie, znajdują się także w rezerwacie przyrody Heiðmörk, na południowo-wschodnich obrzeżach Reykjavíku.
Hljodaklettar leży w dolinie rzeki Jökulsá á Fjöllum, przy drodze 862, pomiędzy wodospadem Dettifoss (ok. 15 km na południe) i kanionem Asbyrgi (ok. 9 km na północ).
Nieopodal zobaczyć można także kolorową, ryolitową górę Raudholar.
Jak informuje tabliczka przy początku szlaku codziennie (zapewne tylko w sezonie) o godzinie 14:00 odbywają się darmowe wycieczki z przewodnikiem. Czas trwania około godziny. Nie sprawdziliśmy tej informacji w praktyce, bo byliśmy później.