A
ż 60% kosztów budowy kościoła pochodziło z funduszy parafialnych i prywatnych darów. Wiele elementów wyposażenia i mebli również pochodziło od wiernych.
Hallgrímskirkja to ewangelicko-luterański kościół w Reyjkaviku. Z powodu swojego charakterystycznego wyglądu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji i symbolem islandzkiej stolicy.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1945 r., a zakończono w 1986 r. Co ciekawe, wieża była gotowa dużo wcześniej niż reszta budynku
Hallgrímskirkja jest największym kościołem na wyspie. Ma on 74.5 m wysokości i technicznie rzecz biorąc jest drugim co do wysokości budynkiem Islandii (najwyższy jest budynek biurowy Smáratorg 3 w południowej części miasta). Jednak umieszczony na wzgórzu i w samym centrum miasta, zdecydowanie dominuje nad panoramą Reykjaviku. Dzięki temu jest też naturalnym punktem orientacyjnym.
Wewnątrz kościoła znajdują się m.in.organy zaprojektowane i skonstruowane przez niemieckiego organmistrza Johannesa Klaisa z Bonn. Wysokie aż na 15 metrów i ważące 25 ton wydają imponujące dźwięki, w magiczny sposób wypełniające przestrzeń całej sali. Jeśli macie ku temu okazję, warto odwiedzić kościół w czasie koncertu organowego – akustyka wnętrza i potęga dźwięku organów jest naprawdę imponująca.
Film: Kościół Hallgrimskirkja i jego potężne organy.
Bezpośrednio przed kościołem stoi piękny posąg Leifura Eiríkssona – dar od Stanów Zjednoczonych. Wg islandzkiej Sagi o Eryku Rudym, to właśnie Leifur Eiríksson był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Amerykę. Zapisy sugerują, że Leifur wylądował na brzegach nowego świata ok. 1000 roku n.e., czyli 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem.
Nad Hallgrímskirkja góruje imponująca 73-metrowa wieża. Turyści mogą wjechać na jej szczyt i obejrzeć wyjątkową panoramę na cały Reykjavík, okoliczne góry, ocean, a nawet lodowiec Snaefellsjokull.
Hallgrimskirkja jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 12.00 – 15.00. W tych godzinach możesz obejrzeć nie tylko sam kościół, ale również wjechać na wieżę. Tam, na świeżym powietrzu znajduje się platforma widokowa. Aby dostać się na górę, nie trzeba, a nawet nie można wchodzić po schodach. Jedyną opcją transportu jest winda.
Na wieżę możesz wjechać:
Cennik biletów na wieżę:
Jak już wspomniałem wyżej kościół Hallgrimskirkja widać praktycznie z każdego miejsca w Reykjaviku i jest on doskonałym punktem orientacyjnym. Będąc w stolicy Islandii nie sposób nie wiedzieć gdzie znajduje się ten kościół. Również każdy napotkany przechodzień – czy to turysta, czy mieszkaniec Reykjaviku – na pewno bez problemu wskaże wam położenie Hallgrimskirkja.
Gdybyście jednak potrzebowali, to oficjalny adres kościoła to Hallgrímstorg 101. Po Reykjaviku najlepiej poruszać się pieszo lub miejskimi autobusami. Najbliższy kościoła przystanek to Barónsstígur / Egilsgata (linie 5 i 15), ale także z głównej pętli autobusów – przystanku Hlemmur, gdzie zatrzymują się wszystkie linie – do kościoła Hallgrimskirkja jest najwyżej 10-15 minut pieszo.
W bezpośredniej okolicy kościoła jest także dość dużo miejsc parkingowych. Jeśli tylko przejeżdżacie przez Reykjavik, całkiem rozsądnym pomysłem jest zostawienie samochodu na parkingu koło kościoła (zawsze go bez problemu znajdziecie 🙂 ) i wyruszenie na spacer po mieście właśnie stąd.
Więcej o zwiedzaniu Reykjaviku i proponowanym przeze mnie spacerze po mieście znajdziesz w tym artykule: Co i jak warto zobaczyć w Reykjaviku.