• Polski
  • English
  • Strokkur jest najczęściej odwiedzanym aktywnym gejzerem na Islandii i jedną z trzech głównych atrakcji, obok wodospadu Gullfoss i Parku Narodowego Þingvellir na znanej trasie Golden Circle.

    Główna atrakcja Obszaru Geotermalnego Geysir

    Strokkur leży na terenie niewielkiego Obszaru Geotermalnego Geysir. Miejsce to bierze swoją nazwę od sąsiedniego gejzera – Geysir – od którego właśnie pochodzi nazwa „gejzer”. Jednak sam Geysir wybucha bardzo rzadko i nieregularnie, więc chociaż jego erupcje są znacznie większe, to „show kradnie” właśnie Strokkur. Po prostu Strokkur również wybucha całkiem wysoko, a za to robi to bardzo regularnie i często. Zwykle co 8 do 10 minut. Podczas krótkiej wizyty można tu więc zobaczyć kilka jego erupcji…

    Film: Zobacz jak wybucha Strokkur.

    Otoczenie Strokkur jest naturalnie piękne i ukształtowane przez siły ziemi: pełne fumaroli, gorących źródeł, błotnych zagłębień i małych gejzerów. Dzięki zawartości minerałów ziemia przybiera tu malownicze barwy żółci (siarka), zieleni (miedź) i czerwieni (żelazo). Znajdziesz tu oczywiście sam Geysir, ale także Blesi i inne mniejsze źródła.

    Jak działają gejzery

    Aktywne gejzery, takie jak Strokkur to na świecie rzadkość. Aby mogły powstać, konieczne jest bowiem spełnienie kilku warunków. Pierwszym jest intensywne źródło ciepła; magma musi znajdować się bowiem na tyle blisko powierzchni ziemi, aby skały mogły ugotować wodę. Kolejny warunek to właśnie źródło płynącej wody podziemnej. W przypadku Strokkur pochodzi ona z drugiego co do wielkości lodowca w kraju, Langjökull. Roztopiona woda z lodowca zanurza się w otaczającej go porowatej skale lawowej i przepływa pod ziemią we wszystkich kierunkach. Aby gejzer mógł wybuchać, potrzebny jest jeszcze skomplikowany system „hydrauliczny”, który uniemożliwi stopniowe, spokojne wydostawanie się rozgrzanej wody (wtedy powstawałoby po prostu gorące źródło, jakich na Islandii wiele).

    Więcej o tym jak dzięki wulkanom powstają i działają gejzery przeczytasz w artykule Oszałamiające efekty wulkanizmu Islandii

    Strokkur – wskazówki i informacje praktyczne

    • Strokkur wybucha regularnie, wydmuchując wodę na wysokość około piętnastu do dwudziestu metrów co pięć do dziesięciu minut.
    • Jeśli planujesz odwiedzić Strokkur, zabierz ze sobą czapkę, która ochroni Twoją głowę przed słońcem (w okolicy nie ma żadnego cienia). Zimą zabierz ze sobą rękawice, które ochronią dłonie przed wiatrem i niską temperaturą (zwłaszcza, jeśli chcesz robić zdjęcia).
    • Temperatura na powierzchni gejzera jest bardzo zmienna, co wpływa na zmiany warunków atmosferycznych w jego najbliższym otoczeniu.
    • Na głębokości 1 m temperatura wynosi około 90-95 °C, na 10 m — 112 °C, a na 23 m — nawet około 130 °C (to nie pomyłka; rekordowe gorące źródło na Islandii rozgrzane bywa nawet do 150 °C).
    • Naprzeciwko głównego obszaru geotermalnego w dolinie Haukadalur znajduje się restauracja, kawiarnia, hotel, sklep z upominkami i stacja benzynowa N1.

    Jak dojechać do Strokkur

    Strokkur, razem z kilkoma innymi gejzerami, znajduje się w Obszarze Geotermalnym Geysir, w dolinie Haukadalur. To tuż przy drodze 35, w północnej części tzw. Złotego Kręgu, na wschód od Reykjaviku i na północ od miejscowości Fludir.

    Przy drodze 35 znajduje się wygodny, duży parking dla autokarów, ale jeśli poruszasz się mniejszym pojazdem, możesz skręcić w mniejszą drogę F333 na północ i podjechać na parking znajdujący się niemal przy samych gejzerach.

    Zdjęcia gejzera Strokkur

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    3 odpowiedzi na “Strokkur – najczęściej odwiedzany aktywny gejzer na Islandii”

    1. Beata pisze:

      Kilka dni temu uaktywniał się średnio co 3 minuty.

    2. Kamil pisze:

      Dziś stałem przy gejzerze Strokkur i w ciągu 30 minut woda na nim może 2 krotnie się wybrzuszyła, ale nie było mowy o tzw. wybuchu. Parę kropel wody uniosła się na wysokość około metra i nic poza tym. Parę lat temu byłem tam w lutym i gejzer pluł wrzątkiem na kilkanaście metrów w górę co kilka minut, a woda w strumykach obok była przyjemnie ciepła, a dziś lód… także nie wiem…

      • dziękujemy za informację – będziemy to monitorować; dotąd gejzer strzelał wrzątkiem nawet w środku zimy, ale być może ostatnie erupcje w Reykjanes jakoś osłabiły, obniżyły temperaturę wód podziemnych w tym rejonie… żywa geologia… miejmy nadzieję, że Strokkur odpocznie, ale powróci 🙂

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *