Zdaniem wielu fotografów Stokksnes jest NAJLEPSZYM miejscem fotograficznym na Islandii. Zobacz czym zasługuje sobie na taką opinię.
Stokksnes – piękne, niedoceniane miejsce
Stokksnes to cypel i piękny punkt widokowy na półwyspie leżącym ok. 10 km na wschód od Hofn. Jest to już wschodnia Islandia i dość daleko (ok. 70 km) za ostatnią atrakcją (Jokulsarlon), do której zdarza się dojeżdżać krótkim wycieczkom z Reykjaviku. Prawdopodobnie dlatego jest rzadziej odwiedzany, choć przy odpowiednim świetle tutejsze widoki po prostu powalają.
Twórcą tych pięknych widoków i najważniejszym punktem tej okolicy jest Vestrahorn — jedna z najbardziej zapierających dech w piersiach gór w kraju. Nie leży ona na samym Stokksnes, ale na głównej części półwyspu. Niemniej to właśnie z tego malutkiego, wysuniętego cypla widać ją najwspanialej.
Cypel stanowi własność prywatną. Prawdopodobnie tylko dzięki temu da się na niego dość wygodnie wjechać samochodem. Niestety w związku z tym wjazd i parkowanie są odpłatne.
Przy wcześniejszym parkingu – u stóp Vestruhorn – znajduje się też niewielka kawiarnia Viking Cafe z kawą i przekąskami. Islandia oczywiście była zasiedlana przez Wikingów, ale dodatkowym powodem dla takiej nazwy jest leżąca nieopodal wioska Wikingów.
W
przeciwieństwie do wielu innych tego typu obiektów na Islandii, wioska Wikingów pod Vestrahorn nie powstała na skutek wykopalisk archeologicznych i nie przedstawia oryginalnych, zabytkowych zabudowań, ale została w całości zbudowana współcześnie – na potrzeby planu filmowego.
Vestrahorn – perła Stokksnes
Vestrahorn (lub także: Vestruhorn) to masyw górujący nad Stokksnes. Jego poszczególne szczyty to Leitishamar (650 m n.p.m.), Teitsbrekkutindur (674 m n.p.m.) i Klifatindur (847 m n.p.m.). Chociaż to Klifatindur jest wyraźnie najwyższy, to historycznie jako Vestruhorn określany był szczyt najbliższy oceanu – Leitishamar – i odchodzący od niego na północny wschód (wzdłuż brzegu) grzbiet Kastarfjall. Wysokości mogą nie robić wrażenia na papierze, ale ten masyw „startuje” wprost z oceanu i wznosi się bardzo stromymi zboczami. Realne wrażenie jest naprawdę wspaniałe.
Ten nietypowy (jak na Islandię) wygląd, przypominający Tatry Wysokie czy Alpy, Vestrahorn zawdzięcza naturalnie historii swojego powstania. W przeciwieństwie do większości gór na Islandii jest on zbudowany z bogatej w żelazo i magnez skały gabro. Taka skała w inny sposób poddaje się erozji skalnej, a dzięki temu Vestrahorn ma charakterystyczny ciemny kolor i stromy, nieco „poszarpany” wygląd.
Z
apierające dech w piersiach krajobrazy zostały zauważone także przez filmowców. W plenerach Vestrahorn kręcono m.in. kilka bollywoodzkich filmów. Okresowo indyjscy filmowcy są głównymi klientami lokalnego lotniska i pobliskich hoteli…
Ogromny i wyraźnie wydzielony masyw Vestrahorn, wyrastający wprost z oceanu, pięknie wystawiony do zachodzącego słońca, ze szczytami sięgającymi niemal 850 metrów, stromymi zboczami wznoszącymi się z oszałamiającej laguny pośród czarnych plaż, jest idealnym motywem – lub tłem – do robienia oszałamiających zdjęć. Ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu oraz wspaniałe refleksy świetlne góra jest rajem dla fotografów i często bywa celem wycieczek fotograficznych. To właśnie ten masyw fotografuje się ze słynnego Stokksnes. Na wielu internetowych zdjęciach podpisanych “Stokksnes” zwykle widać właśnie Vestrahorn. Stokksnes to po prostu miejsce, z którego widać Vestrahorn najlepiej…
N
ajpopularniejsze wśród turystów mapy – Google Maps – wprowadzają tu nieco w błąd co do nazewnictwa poszczególnych punktów. Dlatego przedstawiam mapy z serwisu
Kortasja, przedstawiające to nazewnictwo jasno, precyzyjnie i, hmm…, zgodnie z prawdą 🙂
Höfn – lokalna Stolica homara
Nazwa Höfn oznacza port. Nic dziwnego – miasto leży bowiem w jednym z niewielu naturalnych portów na południowym wybrzeżu Islandii. Do dzisiaj jest to przede wszystkim miasteczko rybackie, choć rybołówstwo oczywiście dość mocno się zmieniło od czasów pierwszego osadnictwa.
Höfn jest naprawdę niewielkie (liczy około 2200 mieszkańców), ale po przejechaniu przez opustoszałe południowe wybrzeże lub ledwo zaludnione tereny wschodnich fiordów, przybycie do niego wygląda niczym wjazd do metropolii. W linii prostej Hofn leży tylko ok. 11 km na zachód od Stokksnes, ale chcąc ominąć zatokę Skardsfjordur odległość drogowa między miastem, a słynnym cyplem, rośnie do ok. 17 km.
M
iasteczko nazywane bywa islandzką stolicą homara, bo jest najważniejszym na wyspie punktem wyładunku i przetwarzania homara norweskiego i połowu homara islandzkiego. Spróbujcie dań z niego w lokalnych restauracjach.
Hofn, jako lokalna „metropolia” oferuje sporo atrakcji poza oglądaniem Vestruhorn. Dysponuje dwoma hotelami, pensjonatami, hostelem, i dobrze wyposażonym polem kempingowym. Znajdziecie w nim także liczne restauracje, apteki oraz oczywiście gorący basen.
Dojedziecie tu nie tylko samochodem, ale i autobusem, a na upartego także i samolotem. W miasteczku znajduje się bowiem jedno z lokalnych islandzkich lotnisk – Hornafjörður (lub Höfn í Hornafirði). Linie Eagle Air latają tu 5 razy w tygodniu. Przelot w jedną stronę z Reykjaviku (lotnisko miejskie RKV!) kosztuje ok. 100 EUR i trwa 1 godzinę.
Jeśli macie trochę czasu, bo np. czekacie na ten wymarzony zachód słońca na Stokksnes, w Hofn możecie między innymi:
- popływać w gorącym basenie (nawet ze zjeżdżalnią!);
- zajrzeć do Gamlabúð – punktu edukacyjnego Parku Narodowego Vatnajokull, opowiadającego gł. o migracjach ptaków – zatoka Hornafjörður leżąca na zachód od miasta jest jednym z głównych przystanków ptaków wędrownych na Islandii; w Gamlabud znajduje się także mały sklep turystyczny;
- skosztować świeżego homara – w miasteczku znajdziecie kilka restauracji serwujących ten lokalny delikates;
- Jeśli chcecie zrobić wyjątkowe zdjęcia, znajdźcie nocleg w Hofn i odwiedźcie Stokksnes niedługo przed zachodem słońca.
- Poza kilkoma hotelikami i pensjonatami, w Hofn można także przenocować w hostelu sieci HI (czynnym przez cały rok) oraz na kempingu (który oferuje także całoroczne domki).
- Plaża na Stokksnes jest prywatna. Aby z niej skorzystać, trzeba ponieść niewielką opłatę.
- Płatny jest także przejazd drogą i parkowanie w pobliżu Vestrahorn.
- Przy parkingu znajduje się kawiarnia Viking Cafe. To tutaj możemy zapłacić za przejazd i wstęp na plażę Stokksnes. Nieopodal mieści się także wioska wikingów, zbudowana na potrzeby planu filmowego.
- Vestrahorn od Reykjavíku dzieli około sześciu godzin jazdy samochodem. Jednodniowa wyprawa na Vestrahorn nie będzie więc dobrym pomysłem, chyba, że wybierzecie przelot liniami Eagle Air.
Jak dojechać do Hofn, Vestrahorn i Stokksnes
Hofn leży przy drodze nr 1, ok. 120 km na południe od stolicy Islandii Wschodniej – Egilsstadir. Jednak dojazd drogą kręcącą między lodowcem, a fiordami to aż 250 km. Patrząc w drugą stronę, Hofn leży ok. 270 km na północny wschód od Vik oraz 450 km na wschód od Reykjaviku.
Stokksnes warto zobaczyć przy okazji wycieczki wokół całej wyspy. Jako, że najlepsze światło, piękna „złota godzina”, to czas bliski zachodu słońca (latem to koło północy!), to chcąc mieć szanse na super piękne zdjęcia, warto zaplanować nocleg właśnie w Hofn.
Hofn leży na cyplu otoczonym dwiema zatokami. Od zachodu to Hornafjörður, a od wschodu Skarðsfjörður. Aby dojechać do Stokksnes, trzeba przejechać właśnie na drugą stronę tej ostatniej zatoki.
Zdjęcia Hofn, Vestrahorn i Stokksnes
Witam. W jaki sposób płaci się za wstęp na Stokksnes?
Da się tam wjechać przez całą dobę w tym w nocy, czy obowiązują jakieś ściśle określone godziny?
Pozdrawiam
pojawia się na Islandii co raz więcej płatnych parkingów, ale nic mi nie wiadomo o żadnych takich ograniczeniach na Stokksness (jeszcze). Póki co można podjechać o dowolnej porze i za darmo 🙂
Właśnie wróciliśmy z wyprawy na Islandię. Zarówno wejście jak i wjazd na plażę jest płatne. Jest zainstalowany szlaban, który otwiera się po zeskanowaniu kodu QR, który otrzymujemy po uiszczeniu opłaty w kawiarni Viking Cafe.