• Polski
  • English
  • Laufskalavarda (Laufskálavarða) to skupisko kamiennych kopców na lawowej grani, o ciekawej historii.

    Laufskalavarda w przeszłości

    Choć dziś Laufskalavarda jest atrakcją turystyczną, jej przeszłość jest zdecydowanie inna. Wcześni osadnicy budowali takie kopce, aby zaznaczyć swoje szlaki lub inne ważne miejsca. W kolejnych wiekach miejscowi wykorzystywali je także jako znaczniki nawigacyjne. Wierzyli też, że zbudowanie własnego stosu zapewni szczęście w podróży…


    N
    azwa Laufskalavarda, choć można ją przetłumaczyć jako „pożegnalne kopce”, pochodzi ponoć od nazwy gospodarstwa, które znajdowało się na tych terenach w czasach wczesnego osadnictwa. Niestety zostało zniszczone przez jedną z erupcji wulkanu Katla.

    Laufskalavarda leży w miejscu, w którym rozpoczyna się droga z południowego, na północne wybrzeże. Dziś zjeżdżając tu na drogę 209, a dalej F208 i F26 możemy stąd dojechać – w miarę prostą drogą – w okolice Myvatn i Akureyri na północnym wybrzeżu Islandii. Ale także w dawnych czasach ta trasa wzdłuż zachodniego krańca ogromnego lodowca Vatnajokull, nazywana Sprengisandsleid, była ważną arterią komunikacyjną kraju.

    Laufskalavarda dzisiaj

    Współcześni turyści rozwinęli tradycję ustawiania takich kopczyków do dość monstrualnych rozmiarów. Dziś znalezienie kamieni do ustawienia nowego kopca graniczy tu z cudem, a zgodnie z legendą zniszczenie czyjegoś kopca ściąga nań nieszczęście…

    Tak czy owak to ładne miejsce i niezły kandydat na postój i krótki odpoczynek. Przy odpowiednim świetle jest to też miejsce atrakcyjne fotograficznie. Przy ładnej pogodzie z Laufskalavarda rozciąga się piękny widok na lodowiec Mýrdalsjökull i wulkan Katla.

    Przy Laufskálavarða znajduje się ogólnodostępny parking i toalety.

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *