Eyjafjallajokull to wulkan podlodowcowy, który zasłynął na cały świat swoją erupcją z 2010 r. Dzięki ogromnej emisji popiołów wulkanicznych do atmosfery, sparaliżował wtedy światowy transport lotniczy na kilkanaście dni. Wszyscy pamiętamy te wydarzenia, choć niewiele osób pamięta – i potrafi wymówić – nazwę wulkanu 🙂
Eyjafjallajökull – co to za wulkan?
Eyjafjallajokull to tzw. stratowulkan efuzywno-eksplozywny, podlodowcowy. Osiąga wysokość 1651 metrów i jest jednym z najwyższych wzniesień na południowym wybrzeżu Islandii. U podstawy wulkan ma rozmiar ok. 25 x 15 km, ale jego kaldera jest dość mała – ma średnicę tylko ok. 2.5 km.
Eyjafjallajokull stał się powszechnie znany na początku roku 2010, gdy po 187 latach uśpienia wystrzelił z siebie fontannę lawy i popiołów. Pod względem objętości nie była to duża erupcja. Wypływ lawy (o temperaturze nawet 1200 oC) szacuje się na jedynie 0.023 km3, a ilość wyrzuconych popiołów na 0.27 km3. Wiele erupcji wulkanów na Islandii było wielokrotnie większych. Kluczowe znaczenia miała jednak chmura powstała z wystrzelonych popiołów, która dotarła aż na wysokość 7 km. Popiół wulkaniczny jest drobny, ale bardzo twardy, przez co zdziera farbę z przelatujących samolotów, zdrapuje wierzchnią warstwę szyb, likwidując ich przejrzystość (piloci tracą widoczność), no i niszczy ich silniki. Katastrofy lotnicze spowodowane chmurami pyłów wulkanicznych zdarzały się już wcześniej np. w Indonezji.
Choć w wyniku erupcji żaden z Islandczyków bezpośrednio nie ucierpiał, mieszkańcy wyspy skarżyli się na podrażnienie górnych dróg oddechowych.
Wycieczki na Eyjafjallajokull
Eyjafjallajökull to jeden z najczęściej odwiedzanych lodowców na południowym wybrzeżu Islandii. Możesz obejrzeć go na własną rękę lub wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. Pamiętaj, że z większości szlaków turystycznych w pobliżu wulkanu można (samodzielnie) korzystać wyłącznie latem. Zimą możesz oglądać okolicę podczas przejażdżki jeepem z doświadczonym kierowcą lub przewodnikiem albo na wyprawie skuterem śnieżnym.
Jeśli zależy Ci na wyjątkowych wrażeniach, możesz obejrzeć wulkan z lotu ptaka. Wycieczki śmigłowcem stają się coraz bardziej popularne i organizuje je coraz więcej okolicznych biur turystycznych. Choć taka atrakcja nie należy do najtańszych, z pewnością pozostanie niezapomniana.
D
la wielu turystów Eyjafjallajökull jest też przykładem niemożliwych do wymówienia islandzkich nazw własnych. Sprawy nie ułatwia to, że podwójne L – “ll” – wymawia się po islandzku jak “tl”. Tymczasem popularne na wyspie są suweniry, z napisami typu “Której części Eyjafjallajökull nie rozumiesz?” lub “Chuck Norris potrafi powiedzieć Eyjafjallajökull od tyłu” 🙂
Jak dojechać do Eyjafjallajökull
Eyjafjallajokull leży w południowej Islandii, ok. 35 km na północny zachód od Vik i tuż nad Skogar, na północny zachód od wodospadu Skogafoss. Jest to też jeden z trzech wulkanów otaczających region Thorsmork.
Doskonale widać go zarówno z drogi nr 1, np. z okolic Skogar, jak i od północy, z drogi F246 wchodzącej do Thorsmork.
Zdjęcia Eyjafjallajokull