• Polski
  • English
  • Nýidalur to świetne miejsce, aby zatrzymać się podczas podróży przez góry. Jest to idealne miejsce, aby doświadczyć naprawdę odległych, często ekstremalnych warunków panujących w islandzkim interiorze. Zobacz jakie unikalne atrakcje oferuje.

    Dolina na wyżynie – piękne, intrygujące miejsce

    Tablica informacyjna VonarskardNyidalur (Nowa dolina) lub Jokuldalur (Dolina lodowca) to dwie nazwy tej samej doliny na wyżynie islandzkiej, wrzynającej się w masyw lodowca Tungnafellsjokull, pomiędzy większymi: Vatnajokull na wschodzie i Hofsjokull na zachodzie. Obszar ten leży na wysokości około 800 m n.p.m. i znajduje się już wewnątrz Parku Narodowego Vatnajokull.

    Widać stąd także wulkan Bardarbunga (Bárðarbunga). Ostatnia erupcja tego wulkanu, trwająca od sierpnia 2014 do lutego 2015 roku, była największą erupcją wulkaniczną na Islandii od ponad 200 lat. Do dziś niemal stale obserwuje się tam mniejsze trzęsienia ziemi.

    Na wschód od schroniska leży kaldera Vonarskard, z wieloma pięknymi miejscami powstałymi dzięki aktywności Bardarbunga. To m.in. gorące źródła Hverabotn, piękna „dymiąca” dolinka Snapadalur, jezioro górskie Kviarvatn i wiele niedużych stożków wulkanicznych. Podziwiać okolicę możemy z dwóch parkingów – Gjósta i Svarthöfði.

    Warto spędzić tu co najmniej jedną lub dwie noce, wynajmując domek lub łóżko w schronisku. Tym bardziej, że schronisko jest także znakomitą bazą do pieszych wycieczek np. do geotermalnych obszarów w i wokół Vonarskard.

    Schronisko i kemping FI Nyidalur

    Menu w schronisku Nyidalur

    Islandzkie Stowarzyszenie Turystyczne (FI – Ferðafélags Íslands) prowadzi schronisko przy ujściu doliny Nýidalur. Dwa budynki są zbudowane w podobny sposób i mieszczą łącznie 79 osób. Na parterze znajduje się wejście, dość dobrze wyposażona kuchnia, duży pokój z łóżkami piętrowymi i pokój strażnika, a na drugim piętrze inne pokoje.

    Obok schroniska działa także pole kempingowe. Jak przystało na środek dzikiego interioru schronisko i kemping nie oferują luksusów. Proste, choć czyste, łazienki urządzone są w oddzielnym kontenerze. Do dyspozycji gości jest nieduża kuchnia i pokój jadalny w schronisku.

    Kontakt do schroniska: +354 860 3334 (strażnik obecny jest tylko w sezonie).

    Schronisko oferuje też wąski wybór najbardziej podstawowych (poniekąd) produktów – napoje gazowane, batoniki, zupa w puszce, makaron itp (zależnie od dostępności).


    P
    rzynajmniej w promieniu 100 km nie ma tu żadnej cywilizacji innej niż schroniska takie jak to. Jedzenie, ubranie, paliwo, lekarstwa – wszystko to musisz mieć ze sobą. Nie zostawisz tu też swoich śmieci – musisz zabrać je do cywilizacji ze sobą.
    Mimo to za WSZYSTKO w schronisku zapłacisz kartą.

    Ceny noclegów (2023 r.)

    • schronisko: 10,200 ISK (ok. 320 zł) za osobę;
    • namiot (własny!): 2500 ISK (ok. 80 zł) za osobę;
    • prysznic: 500 ISK (ok. 15 zł);
    • łazienka dla gości: 500 ISK (ok. 15 zł) za osobę lub 1000 ISK (ok. 30 zł) za rodzinę.

    Piesze wycieczki ze schroniska FI Nyidalur

    Mapa okolicy Nyidalur

    • Trasa: Nýidalur
      długość: 3 km; czas: 1-2 godzin; trudność: wymagająca (czerwony)
      Stosunkowo łatwy szlak w pobliżu Nýidalur. Konieczność przekraczania strumieni.
    • Trasa: Tómasarhagi – Háhyrna – Nýidalur
      długość: 10 km; czas: 3-4 godziny; trudność: trudny (czarny)
      Szlak na szczyt Háhyrna przez Thvermodur (Þvermóður) lub Fremri-Hagajökull; różnica wzniesień ok. 750 m. Piękne widoki na górę i lodowiec Tungnafellsjökull oraz wyżynę.
    • Trasa: Innri – Hagajökull
      długość: 2 km (w jedną stronę); czas: 2 godziny; trudność: wymagająca (czerwony)
      Miłe wejście po łagodnym zboczu, pomiędzy morenami lodowcowymi do Innri-Hagajökull. Przejście w pobliżu jęzora lodowcowego.
    • Trasa: Nýidalur – Vonarskarð – Nýidalur
      długość: 12,5 km (w jedną stronę); czas: 10 godzin; trudność: wymagająca (czerwony)
      Najciekawsza, choć wymagająca i całodzienna trasa. Szlak wiedzie wzdłuż grzbietu Mjóháls do kaldery Vonarskarð i dalej do obszaru geotermalnego Hverahlíð, z charakterystycznymi formacjami skalnymi. Piękne widoki na Nýidalur i Tungnafellsjökull.

    • T
      rasę do Vonarskard można też pokonać samochodem 4×4. Upewnij się tylko ze strażnikiem na co pozwalają aktualne warunki.
    • Latem codziennie o 20:30 schronisko Nýidalur organizuje krótki spacer ze strażnikiem parku. Przewodnik przechadza się z gośćmi po okolicy przez 30-60 minut, opisując przyrodę i historię okolicy. Wskazuje także warte zobaczenia atrakcje i interesujące trasy na kolejne dni.
      Ze względu na niewielki dystans, taka wycieczka będzie świetna także dla dzieci i osób starszych.

    Jak dojechać do Nyidalur

    Nyidalur znajduje się niemal na środku drogi F26 przecinającej Islandię na pół, w kierunku północ-południe. Dojazd tutaj możliwy jest wyłącznie samochodem z napędem na cztery koła, ale strumienie i brody na drodze nie są szczególnie trudne czy głębokie (ale to dzika Islandia, więc wszystko jest możliwe), więc nie musi to być jakiś szczególnie mocny czy wysoko zawieszony samochód.

    Jadąc F26 warto w miarę możliwości zboczyć na drogi F752 i F881 i odpocząć w gorącym źródle przy schronisku Laugafell.

    Latem można tu dojechać także autobusem na trasie z Reykjaviku i Landmannalaugar do Myvatn przez tzw. Sprengisandur Route, czyli drogę F26.

    Zdjęcia z Nyidalur

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *