• Polski
  • English
  • Gullfoss (dosł: złoty wodospad) jest jednym z najbardziej ikonicznych wodospadów na Islandii. Znajduje się w kanionie rzeki Hvítá w południowo-zachodniej Islandii i jest częścią cieszącej się ogromną popularnością trasy Złotego Kręgu (Golden Circle). Wodospad znajduje się u wrót jednej z dwóch najważniejszych dróg prowadzących przez środek wyspy – F35 zwanej Kjalvegur.

    Budowa i historia wodospadu Gullfoss

    Wodospad składa się z dwóch odrębnych stopni. Pierwszy, krótszy ma 11 metrów, a drugi – 21 metrów. Ściany po obu stronach wodospadu osiągają wysokość do 70 metrów, schodząc do wielkiego kanionu Gullfossgjúfur. Nie bądź zaskoczony, jeśli potężny strumień wodospadu… porządnie Cię zmoczy. Latem co sekundę spada z niego około 140 metrów sześciennych wody! Wodę rozbryzgniętą na dnie wodospadu wiatr często niesie wprost na ścieżkę i parkingi dla turystów, więc jeśli chcemy podejść do samego wodospadu, wrócić możemy przemoczeni…

    Geneza nazwy Gullfoss nie jest do końca znana. Zgodnie z jedną z teorii pochodzi ona od złotego wieczornego odcienia światła, które barwi kolor jego wody. Inna mówi, że inspiracją nazwy była tęcza, która często pojawia się na niebie, gdy słońce uderza w wodospad. Kolejna pochodzi z dziennika podróży Sveinna Palssona (1762 – 1840; islandzki przyrodnik, etnograf i lekarz). Historia, którą Palsson usłyszał od miejscowej ludności mówi, że w niedalekim Gygjarholl mieszkał niegdyś rolnik o imieniu Gygur. Gygur miał mnóstwo złota, ale nie mógł znieść myśli, że po śmierci przejdzie ono w ręce kogo innego. Aby temu zapobiec, umieścił złoto w kuferku i wrzucił je do wodospadu, który od tamtej pory nosi właśnie nazwę Gullfoss…

    Gullfoss – informacje praktyczne

    • W 1979 Gullfoss i jego okolice stały się rezerwatem przyrody. Zarówno popularyzacja wodospadu, jak i potem objęcie go specjalną ochroną było skutkiem wysiłków lokalnej aktywistki Sigríður Tómasdóttir z Brattholt (1874 – 1957). Za zarządzanie rezerwatem odpowiedzialna jest Agencja Ochrony Środowiska Islandii.
    • Z dolnego parkingu do wodospadu prowadzi specjalna ścieżka przyrodnicza imienia Sigridur (Sigríður-Pfad) z interesującymi tablicami o wodospadzie i okolicznej przyrodzie. Oczywiście do ścieżki można też dojść z parkingu górnego.
    • Przy górnym (nieco dalszym) parkingu znajduje się Gullfoss Cafe, lokalnie prowadzona delikatesowa restauracja, która serwuje szeroki wybór przekąsek i dań (w cenach adekwatnych do tego kraju i miejsca). W menu znajdziesz gorące zupy, kanapki, sałatki i ciasta. Na miejscu znajduje się również sklep, w którym możesz zakupić tradycyjne islandzkie pamiątki.
    • Gullfoss jest otwarty przez cały rok, ale poszczególne punkty widokowe nie zawsze są dostępne.
    • Podczas zwiedzania stosuj się do znaków ostrzegawczych i przebywaj wyłącznie na oznaczonych szlakach, a jeśli odwiedzasz wodospad zimą, bardzo uważaj na lód i możliwość poślizgnięcia, a nawet ześlizgnięcia się ze ścieżki.

    Jak dotrzeć do Gullfoss

    Gullfoss to najdalej na północny-wschód wysunięty punkt Złotego Kręgu. Dalej na północ prowadzi już – zamykana na zimę – droga F35.

    Z Rejkiawiku dojedziesz do Gullfoss przez park Thingvellir (drogami 49, 365, 37 i 35), ale – szczególnie zimą, kiedy droga 365 może być nieodśnieżona, zalodzona lub w ogóle zamknięta – wygodniejszy i szybszy może być dojazd od południa – drogami nr. 1 i 35.

    Tak czy owak to ok. 120 km w jedną stronę i nieco ponad 1.5h jazdy. Jednak po drodze czekają inne atrakcje Złotego Kręgu, więc podróż potrwa raczej dłużej.

    Dojazd do wodospadu Gullfoss nie wymaga jazdy pojazdem z napędem 4×4.

    Zdjęcia Gullfoss

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *