• Polski
  • English
  • Kanion Studlagil (Stuðlagil) znajduje się w północno-wschodniej Islandii w dolinie lodowcowej Jökuldalur.

    Przy dobrej pogodzie jego bazaltowe słupy skalne przecięte przepiękną, dziką rzeką są niezwykle fotogeniczne. Z internetowych widać wyraźnie, że jest to jeden z ukrytych skarbów wyspy. Nieprzenikniona forteca z dziką przyrodą i sześciokątnymi formacjami skalnymi zapiera dech w piersiach, ukazując potęgę natury.

    Niestety (?) obecnie kanion nie jest już tak ukryty. Wiedzą o nim wszyscy albo prawie wszyscy turyści odwiedzający wyspę, a i dostać się do niego można znacznie łatwiej niż kiedyś. Również nie jest niestety aż taką perłą. Kanion jest bardzo ładny, ale jednak potrafi rozczarować. Bo na internetowych zdjęciach (także na tym w nagłówku naszego artykułu…) kanion wygląda na niebosiężną fortecę, a w rzeczywistości jest raczej niewielki i piękne zdjęcia mocno naginają rzeczywistość…

    W okolicy kanionu biegnie kilka malowniczych szlaków turystycznych. Pamiętaj jednak, że teren ten jest wciąż stosunkowo surowy, ścieżki bywają strome, a kamienie i skały mogą być bardzo śliskie. Podczas spaceru koniecznie miej na sobie dobre buty i zachowaj szczególną ostrożność.

    Podróżując do Stuðlagil wiosną i latem, uważaj na ptaki lęgowe. W maju i czerwcu często składają jaja wzdłuż wąwozu.

    Bazaltowe kolumny skalne możesz zobaczyć także np. na plaży Reynisfjara czy w Borgarvirki, gdzie są one znacznie łatwiej dostępne. Jednak to właśnie w Studlagil na pewno prezentują się one najpiękniej.

    Jak dojechać do kanionu Studlagil

    kanion Studlagil – strona zachodnia (lewa) i wschodnia (prawa)


    Niestety o ile do samego kanionu dojechać można dość łatwo, to żeby zejść na jego dno i zobaczyć wspaniałe bazaltowe kolumny, trzeba dotrzeć na jego południowo-wschodni brzeg, a to nie jest takie proste, bo najbliższy most jest kilka kilometrów dalej.

    Map: Top 10 Canyons of Iceland.

    Mapa: Dojazd do kanionu Studlagil.

    Aby dostać się do kanionu od strony wschodniej (tej atrakcyjnej) z drogi nr 1 trzeba zjechać na drogę 923 (wyraźny, czerwony znak 'Studlagil’). Drogą jedź do mostu przy gospodarstwie Klausturse (jeśli jedziesz od strony kanionu Askja, jedź drogą F910, z której zjedziesz na 923). Tam znajduje się parking, na którym musisz wysiąść, jeśli warunki pogodowe są złe (błoto, śnieg), a nie prowadzisz samochodu 4×4. W takiej sytuacji przejdź już pieszo na drugą stronę mostu i – jak wielu turystów – idź drogą, a potem ścieżką na południowy zachód ok. 5 km.

    Dostęp do kanionu Studlagil

    Jeśli natomiast posiadasz samochód z napędem na 4 koła lub jeśli pogoda jest sucha, a drogi nie są rozmokłe czy zaśnieżone, to przejedź przez most i kieruj się dalej na południowy zachód drogą polną. Po ok. 2.5 km dotrzesz na kolejny parking. Tu już musisz zostawić samochód i pozostałe 2.5 km pokonać pieszo.


    U
    WAGA! Do roku 2020 na rzece stał tylko bardzo ładny, ale mały i zabytkowy most z 1908 roku. Przejazd po nim był zakazany dla turystów, dlatego na wielu blogach znajdziesz informację, że nie wolno przejeżdżać przez most samochodem i należy zaparkować po zachodniej stronie.

    Obecnie mamy jednak dostępny nowy, większy most, po którym można przejechać bez problemu. Dlatego zostaw samochód na parkingu przed mostem tylko, jeśli nie chcesz jechać drogą terenową.

    Na północno-zachodni brzeg kanionu dostaniesz się znacznie łatwiej. Jedź drogą 923 nieco dalej, do gospodarstwa Grund. Tam znajdziesz parking i ścieżkę do punktu widokowego nad brzeg kanionu. Spacer ścieżką trwa około 5 minut, ale kanion widać z tej strony słabo lub zgoła wcale.

    Droga 923 jest szutrowa, ale nie górska. Na oba parkingi na zachodnim brzegu rzeki dojedziesz bez problemu zwyczajnym samochodem, bez napędu na cztery koła. Zawsze jednak zachowaj ostrożność należną drogom szutrowym.

    Na parking po stronie wschodniej (południowej) prowadzi polna, terenowa droga, która nie jest odśnieżana, a w czasie opadów tworzą się na niej kałuże i błoto. Samochód 4×4 poradzi sobie z nią bez kłopotu, ale jeśli jedziesz samochodem bez napędu na 4 koła – zachowaj podwyższoną ostrożność.

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Jedna odpowiedź do “Kanion Studlagil – jeden z ukrytych skarbów Islandii”

    1. Artur pisze:

      Obecnie z parkingu od srony zachdniej poprowadzone są metalowe schody do platformy widokowej zawieszonej nad rzeką. Wychylając się widać bazaltowe kolumny z bardzo bliska. Jednak widok od strony wschodniej jest o wiele lepszy i dodatkowo można tam zejść na dno kanionu.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *