W
iększość zorganizowanych wycieczek trafia do Skogafoss między 12 a 16. Jeśli uda ci się przyjechać pod wodospad poza tymi godzinami, masz szansę obejrzeć go w spokoju i bez tłoku. Weź także pod uwagę nocleg na kempingu tuż pod wodospadem.
Wodospad możesz zobaczyć przez cały rok. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli zdecydujesz się odwiedzić go zimą. Połączenie wody, śniegu i niskiej temperatury sprawia, że w okolicy wodospadu może być naprawdę ślisko.
W pobliżu wodospadu znajduje się darmowy parking oraz płatne toalety. Nieopodal znajdziemy także camping, kawiarnię, mały sklep i in. Kemping nie oferuje zbyt wiele, a latem potrafi być podmokły. Jest niewielki i wciśnięty pomiędzy bardzo ruchliwe parkingi. Na pewno można na nim spędzić noc jeśli chcesz zobaczyć wodospad o wschodzie czy zachodzie słońca lub wybrać się na szlak Fimmvorduhals i zobaczyć więcej wodospadów. Jednak poza tymi warunkami na pewno chociażby kemping w pobliskim Vik sprawdzi się lepiej.
Trekking ze Skogafoss
Pomiędzy wodospadem Skógafoss a samym Skogar zaczyna się jeden z najbardziej znanych islandzkich pieszych szlaków turystycznych – Fimmvorduhals trail. To jednodniowy szlak o długości ok. 22 kilometrów. Prowadzi wzdłuż rzeki Skógá, pomiędzy dwoma lodowcami, Mýrdalsjökull i Eyjafjallajökull, właśnie na „tytułową” przełęcz Fimmvörðuháls i dalej do doliny Thorsmork (Þórsmörk) uznawanej przez wielu Islandczyków za najpiękniejsze miejsce na wyspie…
Fimmvörðuháls to chyba najpiękniejsza 1-dniowa trasa piesza na Islandii i jeśli tylko macie na to czas, warto zastanowić się nad poświęceniem jednego dnia na jej zobaczenie. W tym celu zaplanujcie nocleg na kempingu w Skogar, a następnego dnia zostawcie samochód na parkingu i idźcie pieszo na szlak. Z doliny Thorsmork wrócicie tego samego lub następnego dnia autobusem.
Wycieczkę można także podzielić na dwa dni, rezerwując (z odpowiednim wyprzedzeniem!) nocleg w schronisku na przełęczy. O tym co masz szansę zobaczyć w czasie wędrówki i jak należałoby się do niej przygotować przeczytasz w oddzielnym artykule: szlak Fimmvorduhals.
Jeśli nie macie całego dnia, warto podejść szlakiem Fimmvorduhals chociaż ok. godziny w górę i wrócić. Ze szlaku widać kilka (w całości nawet kilkanaście) wodospadów, które mogą nawet konkurować z samym Skogafoss. To prawdziwy raj, a zarazem punkt obowiązkowy, dla wszystkich miłośników wodospadów. A przy pięknej pogodzie to po prostu bardzo miły i ciekawy spacer (dalsza część szlaku, już po wejściu na szczyt samego Skogafoss, jest znacznie bardziej płaska niż to początkowe ostre podejście).
Kvernufoss — mały, ukryty klejnot
Nieopodal potężnego Skogafoss leży często pomijany, a z pewnością bardzo ładny, wodospad Kvernufoss.
Kvernufoss to 30-metrowy wodospad, do którego prowadzi ok. 800-metrowa ścieżka zaczynająca się przy Cafe Skogar, na wschodnim krańcu osady, ok. 1 km na wschód od głównego wodospadu. Spacer zajmuje więc nie więcej niż 20 minut, a prowadzi to pięknego, ukrytego w zieleni małego wąwozu, w którym znajduje się wodospad.Latem można przejść do małej jaskini za kaskadą wody, a zimą podziwiać fantazyjne formacje lodowe na i wokół wodospadu.
Zazwyczaj jest to miejsce ciche, spokojne i wolne od tłumu turystów. Jeśli więc chcesz nieco odpocząć od gwarnego i zatłoczonego Skogafoss, warto przyjść tu na chwilę i pokontemplować piękno islandzkiej natury w samotności.
Jak dojechać do Skogafoss
Wodospad Skogafoss znajduje się w pobliżu małej miejscowości Skógar, około 30 km na północny-zachód od miasteczka Vik i Myrdal, przy drodze nr 1.
Jadąc z Reykjaviku wodospad znajdziesz ok. 30 km za mostem nad rzeką Markarfljót i zjazdem do wodospadu Seljalandsfoss (również pięknego i zatłoczonego…).
Jeśli będziesz śledził zbocze ciągnące się wzdłuż brzegu, wodospad Skogafoss nie sposób przegapić.