• Polski
  • English
  • Ukryta laguna (isl. Gamla laugin (dosł.: stara laguna), ang. Secret Lagoon) to najstarszy na Islandii stworzony przez człowieka basen zasilany naturalnie występującymi gorącymi źródłami. Znajduje się on w miasteczku Fludir i działa już od 1891 roku.

    Historia basenu we Fludir

    W roku 1908 rozpoczęto tutaj pierwsze na Islandii lekcje pływania. W pierwszym roku kurs ukończyło 32 mężczyzn, ale już w r. 1911 rozpoczęto naukę także dla dziewcząt. W późniejszych latach setki dzieci przeszło tu kurs pływania, ale od roku 1945 naukę przeniesiono do nowo wybudowanego basenu w pobliskiej szkole.

    Wokół basenu prowadzi ścieżka na drewnianym pomoście, z której możemy przyjrzeć się z bliska kilku najbliższym gorącym źródłom. Rozgrzani kąpielą w basenie na pewno obejdziemy tę ścieżkę bez kłopotu.

    W pobliżu basenu wrząca woda sama wypływa na powierzchnię, ale w celach przemysłowych pobiera się ją w tej okolicy z głębokości nawet 900 m. W związku z ciśnieniem na takiej głębokości oraz specyficznym składem chemicznym wody, w takich podziemnych ujęciach temperatura wody często przekracza 100 oC, a najgorętsze źródło w okolicy – przy farmie Reykjabol ok. 4 km na północ – dostarcza wodę w temperaturze aż 140 oC (sic!).


    C
    hociaż oryginalna islandzka nazwa – Gamla laugin – oznacza po prostu ‘stary basen’, to aktualnie miejsce to używa bardziej marketingowej nazwy angielskiej – Secret lagoon, czyli ukryta czy sekretna zatoka.

    Fludir Secret Lagoon – informacje praktyczne

    • Z basenu we Fludir możesz korzystać zimą i latem. Temperatura wody wynosi 38-40° Celsjusza przez cały rok. Latem na wszelki wypadek kup bilet z wyprzedzeniem przez internet – bilet wstępu do Secret Lagoon – zdarza się, że basen jest przepełniony i nie wpuszcza więcej gości.
    • Fludir Secret Lagoon jest dobrym miejscem na postój w środku dnia w trakcie zwiedzania atrakcji tzw. Złotego Kręgu (Golden Circle). Dlatego często wchodzi do programu płatnych, 1-dniowych wycieczek z Reykjaviku – np. takiej: Złoty Krąg, Kerið i Sekretna Laguna (10h, ok. 420 zł/os);
    • Okolica basenu jest malowniczo piękna — geotermalny (ale zielony!) krajobraz zapewnia kojące wrażenia wizualne.
    • Magicznej atmosfery dodaje unosząca się w powietrzu para wodna oraz bulgoczące wokół gorące źródła i fumarole. Ścieżka przy basenie pozwala komfortowo i bezpiecznie przyjrzeć się im z bliska.
    • Obiekt dysponuje szatniami, prysznicami, barem i restauracją. Oferuje możliwość kupienia przekąsek i napojów.

    Bilety do Secret Lagoon

    Bilet do Secret Lagoon możesz kupić w obiekcie lub przez Internet. Ceny na rok 2023 wyglądają następująco:

    • dorośli – 3300 ISK (około 105 zł – kup tutaj);
    • dzieci i młodzież do 14 roku życia (tylko w towarzystwie dorosłych) – bezpłatnie;
    • seniorzy (powyżej 67 roku życia) i osoby z niepełnosprawnością – 2300 ISK (około 75 zł).
    • Wypożyczenie ręcznika: 900 ISK (około 30 zł).
    • Wypożyczenie stroju kąpielowego: 900 ISK (około 30 zł).

    dziewczyna zimą w gorącym źródle

    Hrunalaug zimą


    J
    eśli wolisz kąpać się w małych, dzikich, kameralnych i romantycznych gorących źródłach, to kawałek dalej – tylko ok. 2.5 km na wschód – znajdziesz Hrunalaug. Malutkie i urocze oczko gorącej islandzkiej wody. Trzeba tylko wybrać się tam o nietypowej porze, bo największe wrażenie robi na pewno wtedy, kiedy jesteśmy tam sami.

    Jak dojechać do Secret Lagoon

    Secret Lagoon leży nieco ponad miasteczkiem Fludir, w jego wschodniej części.
    Z głównej drogi nr 30 należy skręcić tuż obok mostu na rzece Litla Laxi w drogę dojazdową Hvammsvegur. Zjazd jest dobrze oznaczony, a na końcu drogi również bez kłopotu znajdziemy parking przed wejściem na basen.
    Dojazd z Reykjaviku to ok. 100 km i prawdopodobnie 1.5h jazdy.

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    4 odpowiedzi na “Ukryta laguna we Fludir – najstarszy basen na Islandii”

    1. Barbara pisze:

      Nie znalazłam nigdzie informacji jak długo można korzystać z basenów. Zarówno tutaj jak i w pozostałych. Wszędzie rezerwuje się na godzinę, a ile można przebywać?

    2. Artur pisze:

      Hrunalaug nie jest już takie dzikie. Wstęp jest płatny 1000 ISK/osoba, a ilość zaparkowanych aut skutecznie nas zniechęciła 🙁

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *