C
hociaż oryginalna islandzka nazwa – Gamla laugin – oznacza po prostu ‘stary basen’, to aktualnie miejsce to używa bardziej marketingowej nazwy angielskiej – Secret lagoon, czyli ukryta czy sekretna zatoka.
Ukryta laguna (isl. Gamla laugin (dosł.: stara laguna), ang. Secret Lagoon) to najstarszy na Islandii stworzony przez człowieka basen zasilany naturalnie występującymi gorącymi źródłami. Znajduje się on w miasteczku Fludir i działa już od 1891 roku.
W roku 1908 rozpoczęto tutaj pierwsze na Islandii lekcje pływania. W pierwszym roku kurs ukończyło 32 mężczyzn, ale już w r. 1911 rozpoczęto naukę także dla dziewcząt. W późniejszych latach setki dzieci przeszło tu kurs pływania, ale od roku 1945 naukę przeniesiono do nowo wybudowanego basenu w pobliskiej szkole.
Wokół basenu prowadzi ścieżka na drewnianym pomoście, z której możemy przyjrzeć się z bliska kilku najbliższym gorącym źródłom. Rozgrzani kąpielą w basenie na pewno obejdziemy tę ścieżkę bez kłopotu.
W pobliżu basenu wrząca woda sama wypływa na powierzchnię, ale w celach przemysłowych pobiera się ją w tej okolicy z głębokości nawet 900 m. W związku z ciśnieniem na takiej głębokości oraz specyficznym składem chemicznym wody, w takich podziemnych ujęciach temperatura wody często przekracza 100 oC, a najgorętsze źródło w okolicy – przy farmie Reykjabol ok. 4 km na północ – dostarcza wodę w temperaturze aż 140 oC (sic!).
Bilet do Secret Lagoon możesz kupić w obiekcie lub przez Internet. Ceny na rok 2023 wyglądają następująco:
Secret Lagoon leży nieco ponad miasteczkiem Fludir, w jego wschodniej części.
Z głównej drogi nr 30 należy skręcić tuż obok mostu na rzece Litla Laxi w drogę dojazdową Hvammsvegur. Zjazd jest dobrze oznaczony, a na końcu drogi również bez kłopotu znajdziemy parking przed wejściem na basen.
Dojazd z Reykjaviku to ok. 100 km i prawdopodobnie 1.5h jazdy.
Nie znalazłam nigdzie informacji jak długo można korzystać z basenów. Zarówno tutaj jak i w pozostałych. Wszędzie rezerwuje się na godzinę, a ile można przebywać?
nie ma ograniczeń czasowych – w basenach można siedzieć ile się chce; po 2-3 godzinach robi się to może nudne, ale siedzieć można aż do zamknięcia obiektu 🙂
Hrunalaug nie jest już takie dzikie. Wstęp jest płatny 1000 ISK/osoba, a ilość zaparkowanych aut skutecznie nas zniechęciła 🙁
no tak – w sezonie trzeba szukać „dziwnych” godzin, bo akurat tam 5 osób to już tłok… Ale poza sezonem nie jest tak trudno mieć to miejsce na wyłączność