• Polski
  • English
  • Nad jeziorem Lagarfljot, niedaleko Egilsstadir, znajdują się dwa spośród najładniejszych wodospadów na Islandii. Uroda każdego z nich jest jednak innej natury.

    Hengifoss – bezdyskusyjnie piękny

    Chociaż Hengifoss (dosł. wiszący wodospad) nie jest najwyższym wodospadem Islandii, to przez wiele osób uznawany jest za najpiękniejszy (a konkurencja jest przecież ogromna!). Poza bezwzględnie imponującą wysokością, piękną i charakterystyczną cechą tego wodospadu jest jego tło. To “przekładaniec” czerwonych i czarnych warstw skalnych, które wyglądają imponująco i robią wrażenie nawet na doświadczonych podróżnikach. Takie warstwy powstają podczas erupcji wulkanicznych, w których wulkan wyrzuca zarówno lawę, jak i popioły (to tzw. erupcje efuzywno-eksplozywne; zobacz: Jak działają wulkany Islandii). Lawa i popioły mają często różny skład i kolor, przy czym lawa przykrywa teren pierwsza, a popioły opadają na nią później i w ten sposób tworzą się wyraźne, odrębne warstwy skalne.

    Drugi najwyższy czy trzeci?

    Hengifoss wpada do wąwozu Hengifossárgljúfur, na wysokości około 450 metrów n.p.m. i osiąga wysokość 128 m. Oznacza to, że ustępuje wodospadom Glymur (198 m) oraz Morsárfoss (240 m) i jest trzecim co do wysokości wodospad Islandii. Mimo to często wskazywany jest jako drugi najwyższy wodospad Islandii. Jak to możliwe?

    Rzecz w tym, że Morsarfoss odkryto dopiero w roku 2007, bo znajduje się on wewnątrz lodowca Morsárjökull, na północ od Skaftafell. Zapewne istnieje od bardzo dawna, ale dopiero obecne ocieplenie klimatu cofnęło lodowiec na tyle, że odsłonił on skałę, z której spływa wodospad. Ciągle trudno do niego dotrzeć, a wiele starszych źródeł z naturalnych powodów nie uwzględnia Morsarfoss.


    N
    iestety źródła internetowe często cytują stare dane bez ich weryfikacji. Dlatego jako najwyższy wskazują Glymur, a Hengifoss plasują na drugim miejscu. Nie odejmuje mu to ani krzty urody, ale jednak z pewnością jest trzecim, a nie drugim, co do wysokości wodospadem Islandii.

    Wyjątkowa uroda Litlanesfoss

    Idąc ścieżką do Hengifoss po drodze napotkamy jego mniejszego sąsiada – to Litlanesfoss – również jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Litlanesfoss to piękny, dwupoziomowy, 30-metrowy wodospad, na tej samej rzece co wyższy brat – Hengifoss

    Unikalną urodę wodospadu Litlanesfoss tworzą otaczające go przepiękne sześciokątne, bazaltowe kolumny. Na Islandii są one dość powszechne (znajdziemy je m.in. na Reynisfjarze, Svartifoss, Aldeyjarfoss, pobliskim Studlagilu czy Borgarvirki) i jako symbol Islandii stały się np. inspiracją dla architektury kościoła Hallgrimskirkja w Reykjaviku. Jednak na świecie takie formacje skalne są raczej rzadkością, a i na samej Islandii do wielu tak pięknych miejsc dostęp jest dość utrudniony.

    Kolumny przy wodospadzie Litlanesfoss należą do najwyższych w kraju: najwyższe z nich mają nawet ok. dwudziestu metrów. Dlatego chociaż wielu turystów traktuje go tylko jako ładny przystanek w drodze do Hengifoss, to Litlanesfoss z pewnością jest piękną atrakcją sam w sobie. Wędrówka szlakiem do wodospadu jest też stosunkowo łatwa i nie wymaga szczególnej kondycji fizycznej.

    Piękne otoczenie wodospadów

    Otoczenie wodospadów również jest bardzo interesujące. Wokół znajdują się różnej wielkości formacje skalne, węgiel brunatny powstały z naturalnie sprasowanego torfu i wyspy lokalnej roślinności. Co ciekawe naprzeciwko wodospadu, po drugiej stronie jeziora, znajduje się największy (obecnie) las na Islandii – Hallormsstaðaskógur. Samo jezioro Lagarfljot również pięknie się prezentuje i jest jednym z większych jezior na Islandii.


    J
    eszcze w średniowieczu Islandia określana była jako „zalesiona od szczytów gór po brzegi oceanu”. Lasy w pobliżu jeziora Lagarfljot pozwalają wyobrazić sobie, jak mogła wtedy wyglądać cała wyspa.

    O wielu innych atrakcjach w okolicy przeczytaj więcej w artykule o Egilsstadir – stolicy wschodniej Islandii.

    Hengifoss i Litlanesfoss – wskazówki i informacje praktyczne

    • Wodospady leżą na północnym (czyli inaczej zachodnim) brzegu jeziora Lagarfljót, w dolinie Fljótsdalur, na południowy zachód od Egilsstadir.
    • Ogólnodostępny parking, przy którym zaczyna się szlak do wodospadów, leży przy drodze 933, na wysokości południowego mostu nad Lagarfljot. To ok. 35 km i 30 minut jazdy z Egilsstadir. Jadąc obwodnicą od południa należy już wcześniej zjechać na drogę 95 (ew. przez 939), a potem 931. Jeśli dalej kierujesz się na drogę F910 w stronę Askja (lub przyjeżdżasz z tamtej okolicy), parking przy wodospadzie Litlanesfoss masz po prostu po drodze.
    • Na parkingu można skorzystać z toalet.
    • Do wodospadów prowadzi wygodna ścieżka. Wędrówka do Litlanesfoss trwa około 30 minut, a Hengifoss – drugie tyle. Szlak nie jest trudny, ale na pewno wymaga dobrych butów (no i pogody).
    • Wodospady możesz odwiedzić o każdej porze roku. Zachowaj jednak ostrożność i trzymaj się z dala od krawędzi doliny, bo ścieżki spacerowe mogą być bardzo śliskie o każdej porze roku.
    • Hengifoss możesz oglądać z punktu widokowego z oddali. Aktualizacja (czerwiec ’23, dzięki info od użytkownika): „Obecnie nie ma możliwości podejścia pod sam wodospad, przy punkcie widokowym są tabliczki informujące o zakazie dalszego przejścia”.
    • Doświadczeni turyści mogą wejść na szczyt i obejrzeć Hengifoss z góry. Trasa na szczyt jest jednak dość wymagająca i mniej bezpieczna.
    • Około 7 km na południowy wschód (drogą 933) znajduje się kemping Hengifoss. Wiele noclegów znaleźć można w pobliskim Egilsstadir, ale najciekawszym noclegiem w okolicy jest moim zdaniem schronisko-pensjonat Laugarfell.

    Zdjęcia wodospadów Hengifoss i Litlanesfoss

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    7 odpowiedzi na “Hengifoss i Litlanesfoss – piękna para wodospadów”

    1. Marta pisze:

      Dzień dobry, czy do parkingu przy wodospadach dojedzie się samochodem bez napędu 4×4 i nie po szutrowych drogach?

    2. Paweł pisze:

      Obecnie nie ma możliwości podejścia pod sam wodospad, przy punkcie widokowym są tabliczki informujące o zakazie dalszego przejścia

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *