• Polski
  • English
  • Gerduberg (Gerðuberg) to rząd idealnie ukształtowanych sześciokątnych bazaltowych kolumn, przypominających wyglądem mur obronny. Biegną one wzdłuż klifu po południowej stronie półwyspu Snӕfellsnes, w zachodniej Islandii. Wysokość kolumn wynosi od siedmiu, a ich szerokości do półtora metra. Sam klif ma ponad kilometr długości.

    Najbardziej niezwykłą rzeczą w Gerðubergu jest to, że kolumny są tak geometrycznie symetryczne, że wydają się rzeźbione ręcznie. Taka symetria ma jednak naukowe uzasadnienie. Podczas erupcji tysiące lat temu z tutejszych klifów spływały rzeki lawy, w bardzo równych strumieniach. Morze gwałtownie je ochłodziło, powodując, że przybrały one ten wyjątkowy kształt. Więcej o sposobach powstawania tego i innych cudów wulkanicznej natury przeczytasz w poradniku Oszałamiające efekty wulkanizmu Islandii


    T
    ego typu kolumny bazaltowe są na tyle charakterystycznym elementem Islandii, że posłużyły m.in. jako inspiracja do architektury kościoła Hallgrimskirkja. Podobne skały znajdziesz także m.in. w Borgarvirki, Aldeyjarfoss, Reynisfjara czy Svartifoss.

    Gerðuberg – wskazówki i informacje praktyczne

    • Kolumny Gerðuberg znajdują się na półwyspie Snaefellsnes, na północ od południowej nitki drogi 54 i ok. 5 km na północny zachód od jej skrzyżowania (południowego) z drogą 55.
    • Gerduberg bez problemu zobaczysz z drogi, jednak naprawdę docenić można je dopiero z bliska. Choć droga do parkingu przy klifach jest wyboista, nie wymaga posiadania auta z napędem 4 x 4.
    • Na szczyt klifów prowadzi kilka ścieżek. Choć wędrówka nie jest wymagająca, wymaga sporej ostrożności. Poza tym klify jednak najciekawiej wyglądają od dołu.

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *