• Polski
  • English
  • Egilsstadir (Egilsstaðir) jest dobrą bazą do zwiedzania Islandii Wschodniej. Piękny kanion, fiordy, wodospady, mnóstwo szlaków pieszych oraz niezwykły, a bardzo nowy basen, powodują, że naprawdę warto spędzić tu trochę czasu.

    Baza wypadowa do zwiedzania wschodniej Islandii

    Egilsstaðir jest największym miastem we wschodniej Islandii i stolicą tego regionu. Jak na europejskie warunki jest jednak malutkie. W 2018 jego populacja wynosiła jedynie 2464 osoby. Położone nad brzegiem rzeki Lagarfljót w szerokiej dolinie Fljótsdalshérað jest głównym centrum usług, transportu i administracji we wschodniej Islandii. Jest również popularną bazą turystyczną dla osób, zwiedzających tę część wyspy. Znajdziesz tu dobrze wyposażony supermarket, sklepy z pamiątkami, hotele, centrum informacyjne, restauracje i ośrodek zdrowia.

    W mieście znajduje się także ciekawe Muzeum Dziedzictwa z replikami domów w których Islandczycy mieszkali przed wiekami oraz niewielkie lotnisko, wykorzystywane przede wszystkim do lotów krajowych. Latem mieszkańcy i turyści mogą popływać w rzece Eyvindará. Pamiętaj jednak, że mimo stosunkowo wysokich temperatur (lato w Egilsstaðir jest cieplejsze niż w Reykjaviku), woda w rzece wciąż jest chłodna.

    W Egilsstaðir odbywa się coroczny festiwal muzyki elektronicznej, Hringrás, festiwal miejski Orsteiti oraz festiwal jazzowy. Jeśli jesteś fanem takich rytmów, rozważ wizytę na Islandii właśnie wtedy.


    J
    eśli macie nieco więcej czasu, chcecie uciec od cywilizacji lub wybieracie się do interioru, w stronę Askja, zamiast w mieście, warto przenocować w schronisku schronisku Laugarfell niemal na końcu asfaltu drogi 910.

    Co warto zobaczyć w pobliżu Egilsstaðir

    Wschodnia Islandia to piękny i często niedoceniany region. Miejsca najlepiej znane to z pewnością wodospad Hengifoss (i sąsiedni Litlanesfoss), piękne fiordy (w tym w szczególności Reyðarfjörður i Mjóifjörður) oraz jezioro Lagarfjlót, w którym według legend żyje miejscowy potwór (jakże by inaczej 😉 ).

    W pobliżu Egilsstadir, na wschodnim wybrzeżu jeziora Lagarfjlót znajduje się także miejsce dość nieoczekiwane na tej “księżycowej” wyspie: najprawdziwszy las Hallormsstaðaskógur. W lesie rośnie ponad osiemdziesiąt różnych gatunków drzew z całego świata. Jest to także jeden z niewielu lasów o tak imponującym tempie wzrostu. Jeszcze w 1910 roku był on niewielkim zagajnikiem. Pełen tras pieszych i rowerowych oraz unikalnych gatunków ptaków jest także celem entuzjastów dzikiej przyrody.

    Pięknie prezentuje się również fiord Mjóifjörður, leżący na wschód od miasta i na południe od znacznie bardziej znanego, uprzemysłowionego i zaludnionego Seyðisfjörður. Wjeżdżając do Mjóifjörður możesz zobaczyć piękny, dziewięciokaskadowy wodospad Klifbrekkufossar. To jeden z wyższych wodospadów na Islandii (jego całkowita wysokość wynosi około 90 m). W połączeniu z charakterystyczną schodkową strukturą i pięknym otoczeniem tworzy zapierający dech w piersiach krajobraz. Wodospady możesz obserwować z drogi 953 lub z punktu widokowego na dole. Zimą prowadząca tu droga jest jednak dość często zamknięta.

    Vök Baths – geotermalne kąpielisko na środku jeziora

    Baseny Vok (Vök Baths) to geotermalne kąpielisko położone na skraju jeziora Urriðavatn, ok. 5 km na północ od Egilsstadir. Jest ono największym uzdrowiskiem we wschodniej Islandii i jednym z najnowszych – otwarto je 1 lipca 2019 roku. Chociaż wody w basenach są geotermalnie podgrzewane, nie są wypełnione minerałami, takimi jak siarka i krzemionka. SPA nie ma więc charakterystycznego zapachu, który unosi się nad wieloma innymi islandzkimi basenami.

    Baseny są jednak unikalne, przede wszystkim dlatego, że – choć trudno to opisać – zostały umieszczone wprost w jeziorze… To naprawdę niezwykłe rozwiązanie i z pewnością warto je zobaczyć.

    Baseny Vok - widok z lotu ptaka

    Baseny Vok – widok z lotu ptaka

    Informacje praktyczne:

    • Obiekt jest czynny od 11:00 do 23:00 od 1 maja do 31 sierpnia oraz od 12:00 do 10:00 przez resztę roku.
    • Koszt biletu wynosi 5000 ISK (ok. 150 zł) dla dorosłych, 2900 ISK (ok. 90 zł) dla studentów i seniorów oraz 1800 ISK (ok. 55 zł) dla dzieci od sześciu do szesnastu lat. Dzieci poniżej szóstego roku życia wchodzą za darmo. W ramach biletu otrzymasz herbatę tizanową w barze infuzji.
    • Jeśli zapłacisz 900 ISK więcej (ok. 30 zł) możesz cieszyć się drinkiem podczas pobytu w basenie, a za kolejne 3500 ISK więcej (ok. 100 zł) skosztujesz dań z restauracji.
    • Oprócz basenów na terenie kąpieliska znajduje się także sauna, bar (w jednym z basenów) i restauracja Soups & Bistro oraz Tea Bar, w którym z islandzkich ziół i wody źródlanej produkuje się herbatę z tizany.
    • Obiekt jest wyposażony także w wewnętrzne przebieralnie z prywatnymi prysznicami oraz recepcję, gdzie możesz wypożyczyć stroje kąpielowe i ręczniki.

    Szlaki piesze w pobliżu Egilsstadir

    Miejscowe towarzystwo turystyczne wyznaczyło i opisało aż 28 tras pieszych do najpiękniejszych miejsc w okolicach miasta. Wyznaczone szlaki mają trudność od łatwej do trudnej i długość od 20 minut do nawet 6 godzin. Każdy znajdzie tu więc coś dla siebie. Link do broszury z mapami szlaków załączam poniżej.

    szlaki wokol Egilsstadir

    szlaki wokol Egilsstadir
    źródło: https://ferdaf.is/


    S
    zlaki piesze na Islandii często nie są wyznaczone tak dobrze i jasno, jak np. w polskich górach. Znaki na tyczkach są czasem bardzo rzadkie, a same ścieżki często co najmniej niewyraźne, zacierane przez osuwiska i strumienie. Zabierz ze sobą mapę i kompas.

    Jak już wspomniałem wcześniej najsłynniejszą atrakcją okolicy są wodospady Hengifoss i Litlanesfoss.

    Do najciekawszych ukrytych perełek tej okolicy zaliczyłbym następujące szlaki:

    • Fardagafoss (#4 na mapie)
      szlak łatwy i niedługi (1.5 h), który można rozpocząć z samego Egilsstadir lub z parkingu na drodze 99; za wodospadem znajduje się jaskinia, do której można wejść i spojrzeć na wodospad od tyłu;
    • Strusfoss (#14)
      szlak raczej łatwy, na ok. 2 h marszu, do wieńczącego dolinę wodospadu;
    • Kanion Hafrahvammagljufur (#25)
      szlak łatwy, na ok. 0.5 h marszu, ale wymaga dojechania na parking drogą górską F910 lub nieco dłuższego marszu od tamy przy asfaltowej drodze 910;
    • kanion Hvannargil (#26)
      dłuższy (4 h), ale łatwy szlak wewnątrz interioru; mała dróżka dojazdowa do punktu startowego zaczyna się ok. 4.5 km na południe od skrzyżowania dróg F905 i F901, pomiędzy jeziorkami nad rzeką Hvanna.

    Pobierz całą broszurę (12.1 MB)

    Należy tu jeszcze wspomnieć o miejscu niezaznaczonym na powyższej mapie i we broszurze – kanionie Studlagil (Stuðlagil). To piękny, choć niewielki kanion, wymagający zjazdu z drogi nr 1 na drogę 923 i ok. 4-godzinnej wycieczki pieszej. Urodę kanionu i szczegóły dotarcia do niego opisałem w artykule Kanion Studlagil – jeden z ukrytych skarbów Islandii.

    Jak dojechać do Egilsstaðir

    Egilsstadir leży wprost na drodze numer 1, nad brzegiem jeziora Lagarfjlót we Wschodniej Islandii. To ok. 190 km na północ od Hofn i 250 km na wschód od Akureyri.

    Zdjęcia Egilsstaðir i okolicznych atrakcji

    Masz pytanie? Chcesz coś dodać? Napisz komentarz! :-)
    [komentarze są moderowane ręcznie, więc pojawiają się z opóźnieniem]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *